środa, 7 maja 2014

Podwyższenie wieku emerytalnego

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że podwyższenie wieku emerytalnego jest zgodne z Konstytucją RP. To by było na tyle jeżeli chodzi i równość obywateli wobec prawa. Gdy ktoś przebąkuje o podwyższeniu wieku emerytalnego dla już pracujących w górnictwie, mundurówce, czy innych uprzywilejowanych zawodach, podnosi się raban, że prawa nabyte są święte itp. Tymczasem prawa nabyte osób pracujących w normalnych zawodach mogą być dowolnie zmieniane w trakcie ich pracy. Ten kraj jest chory.

Gdy normalni zaczynali kariery zawodowe, mieli odejść na emerytury po ukończeniu 60/65 lat życia. Podwyższono im ten wiek, bo się budżet nie dopina. Nie pytano ich o zgodę, nie zważano na protesty. A przecież to znakomita większość społeczeństwa. Dlaczego zmieniono im reguły gry? Bo rząd wie, że nauczyciele, ślusarze, piekarze, przedsiębiorcy, sprzedawcy i pracownicy budowlanki nie zbiorą się w Warszawie i nie będą rzucać petard i kamieni w polityków. Więc im śrubę można dociskać. Uprzywilejowani, czyli pracujący już żołnierze, sędziowie, policjanci, górnicy, mają zagwarantowane wcześniejsze emerytury i nikt im nic nie zrobi. Bo się boi protestów tych zorganizowanych grup.

Najśmieszniejsze jest to, że grupy uprzywilejowane w większości nie muszą się bać zwolnienia z powodów ekonomicznych, a jeżeli już, to dostają sowite odprawy. W tych zawodach bezrobocie raczej nie występuje - przynajmniej ja nie znam żołnierza czy policjanta, którego zwolniono z powodu likwidacji etatu i posłano na bezrobocie. Czyli zapotrzebowanie na ich pracę jest - ale państwo woli im płacić za siedzenie na dupie w wieku, w którym mogą z powodzeniem pracować, w tym, albo innym zawodzie.

Z kolei bezrobocie u nieuprzywilejowanej większości jest duże, a mimo to wydłuża im się okres życia, w którym muszą pracować. Jakkolwiek paranoicznie to brzmi, to tak właśnie jest. Witamy w Polsce. Na deser jeszcze link do artykułu na WP

8 komentarzy:

 1. W ogóle powinni zlikwidować te emerytury. Po co to przeciągać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sędziowie jak i prokuratorzy nie mają wcześniejszych emerytur przechodzą jak wszyscy obecnie 67 lat jedynie ich emerytura ma byc wyzsza niż przeciętna bo idzie nie z ZUS a z budzetu ministerstwa sprawiedliwosci a jak bedzie to sie okaże, wiec ciezko mowic o przywileju w sytuacji gdy policjant w dochodzeniach pracujący za biurkiem miał 15 lat teraz 25

  OdpowiedzUsuń
 3. moim zdaniem wszystko zostanie po staremu, tylko oficjalnie. w ilu miejscach widzi się osoby, które już są na emeryturze i pracują bo im mało.. ile miejsc zajmują starzy nauczyciele, których juz nie mozna zwolnić bo są podyplomowi. zajmują miejsce młodym osobom. A jeśli chodzi o moją emeryturę to i tak nie będzie na nią pieniędzy, gdyż społeczeństwo polskie się starzeje. I drogi autorze artykułu, mogłeś zostać kim chciałeś - górnikiem, policjantem czy sędzią, tylko czy chciałbyś pracować w pracy, która jest tak niebezpieczna??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy ma predyspozycje i zdrowie wystarczające do wykształcenia się w zawodzie uprzywilejowanym. Czy fakt, że ktoś wybrał inne zajęcie, jest Pani argumentem za utrzymaniem przywilejów?
   Za niebezpieczną pracę powinna być wysoka płaca, a nie emerytura przed 40-tką.

   Usuń
 4. Niestety, taka jest nasza polska, szara rzeczywistość. Obawiam się o swoją emeryturę - jak teraz już są problemy z jej wypłacaniem, to co będzie jak ja (o ile doczekam) na nią przejdę? Zaczynam odkładać pieniądze, nie chcę być zdany na łaskę lub niełaskę państwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie osobiście w temacie ZUS, emerytur ostatnio rozwaliło to https://www.youtube.com/watch?v=VmH7d4DGN0Y. pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest wyraźny sygnał do tego, aby zacząć już teraz oszczędzać na swoją emeryturę. Państwo prawdopodobnie nie udzieli takich świadczeń emerytalnych dzisiejszym młodym ludziom, jakie świadczy obecnym emerytom. Warto zacząć obserwować wszelkie konta emerytalne itp. w celu zapewnienia sobie godnej starości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oszczędzanie to może być jedynie dodatek do emerytury. Ci, których będzie stać na utrzymanie się na starość z własnych środków, nie muszą dziś oszczędzać.

  http://antryj.blogspot.com/2014/08/emerytura-obywatelska-biedaemerytura.html

  OdpowiedzUsuń